..už skoro měsíc..

8. března 2016 v 9:37 | Veronika B. |  Mateřství
Tak... už skoro měsíc, mám toho malého prdečka na světě... 12. 3. to bude přesně měsíc, co jsem všemi silami přivedla na svět naší dceru Emu. Za tu dobu jsem přišla na pár věci, o která se chci podělit...

1. Pozitivní přístup a flegmatismus
Tak třeba, koupání miminka - slíknete ho, láskyplně poňuchňáte, opatrně přenesete do vaničky, omyjete každý záhyb, pomasírujete, vyndáte z vaničky, osušíte tělíčko, namasírujete, namažete, začnete oblékat a v tu chvíli se Vám miminko doslova odvděčí krásným dárkem v podobě hovínka či čůrání... najednou můžete propadat panice, že musíte všechno dělat znovu... naučila jsem se tomu zasmát a malého tvorečka pochválit, jak je šikovný a jak jsem ráda, že to všechno funguje a jde to ven! :-) (může totiž následovat i 3. a 4. kolo v podobě zvracení... takže někdy natrénuju oblékání během hodiny i víckrát)

2. Nedostatek rukou
Když řekneme, že něco nejde, jde to. Naučila jsem se během měsíce využívat všechny části svého těla. Například, chováte dítě, v jedné ruce, druhou rukou děláte ostatní potřebné věci, nohou zvedáte to, co Vám padá z rukou... pusou se dá udělat též hodně věcí, jako obracet listy v knize, apod. Néé, teď vážně, maminky, jsme na mateřské dovolené, musíme si to zpříjemnit a fakt si z toho udělat dovolenou... s tím souvisí bod č. 3.

3. Domácnost
Dělat jen to nejnutnější - prát, nevařit 3chodový oběd, ale rychlá, chutná a zdravá jídla a jde to do půl hodiny ;), sem tam podělat něco kolem bydlení - prach, vytřít, ale nemusí to být také denně... zkrátka, opravdu se nesnažit být dokonalá hospodyňka, ale být skvělou maminkou a manželkou...a s tím souvisí bod č. 4.

4. Manželství
Můj manžel má doslova svatozář, je trpělivý, milý, hodný.... nehádáme se, ale samozřejmě v tomto období šestinedělí plné hormonů jsem na něj párkrát také vyjela. Není to dobře, člověk si uvědomuje, že si vybíjí zlost najednou na někom, koho miluje. Věřím, že kdyby měl manžel prsa, tlukot mého srdce, dělal by pro toho tvorečka to samé, co já. Není to o tom, že se nesnaží nám pomoci, musíme sundat ty brýle hormonů a najít to, s čím ten muž, táta, opravdu pomáhat a za to ho ocenit.
+ zjištění, žádný sex v období šestinedělí - to sice ano, ale najít si pár minut na to, aby se člověk přitulil, zhodnotil, jak je to fajn, že je prcek s námi, navzájem se pochválit, jak to zvládáme... uvidíte, jak Vám to zvedne sebevědomí, že pár minutami dokážete být i skvělou manželkou a mýtus typu - na partnera nezbývá čas.. apod. - ale zbývá, věnujte se sobě navzájem alespoň 5 minut před spaním.

5. Spánek
Je k životu potřeba, není to příjemný, když Vás někdo za noc několikrát vzbudí a chce jíst, vy chcete spát.. ale! nebude to trvat celej život.. bude to trvat pár měsíců, max. pár let, a tím pár myslím opravdu pár. Jistě jste v "mládí" také pařili do rána... a byla to ohromná zábava, zážitek, zkuste to taky tak brát... a přes den si zkuste aspoň na 20 minut lehnout...

6. Péče o sebe
Pitný režim, kvalitní jídlo, vlasy, sprcha, zuby, žiletka. Mám všude po místnostech vždy alespoň jednu pet láhev s vodou a kdykoliv jsem poblíž, ihned se napiju. Kvalitní jídlo - nejíst žádné polotovary, balené věci typu sušenka... rychle to do sebe hodit a zase se věnovat prckovi ... - tip - otevřít bílý jogurt - 1s. času, nasypat trošku vloček - 1s., přisypat semínka (chia, slunečnicová, lněné, kešu oříšky... zkrátka to, co máte rádi(y) - 3s., když je víc času, hodit tam trošku ovoce (banán, kompotované třešně...) a když je ještě víc času, dát si to pěkně do misky - jídlo za cca 15 s. max hotové a zdravé a dobré! Vlasy - je dobré se o ně starat, kojením dost trpí... Sprcha - alespoň rychlá, pro lepší pocit, zuby nezanedbávat a dobře čistit... žiletka - nohy jsou oholené za cca 1 minutu, podpaží za 15 s. a ten zbytek za cca 20 s. - za dobrý psychický pocit ten čas stojí...

7. Chůvička
My pořidili video chůvičku od Aventu - doporučujeme, protože video je video a s klidem můžete jít dělat běžné věci v domácnosti a na prcka stále vidíte, navíc zachytne opravdu každý zvuk... + má noční vidění - k nezaplacení, pokud potřebujete v noci na WC :-)

8. Šátek
Nošení dětí v šátku mi připadalo vždycky strašný, ale! Naučili jsme se dva základní úvazy pro novorozence a ejhle... dítě u sebe, dítě v pohodě, dítě nepláče, vy máte dvě volné ruce... - nádhera!
Doporučuji Didymos.

9. Spaní na boku
Hodně se v knihách píše, že se doporučuje pro dětičky spaní na zádech, kvůli tomu, aby se nepřevrátily na bříško. Někdy nám v noci malá prostě po kojení neodříhne, i po hodině nošení, apod. a já si přesto myslím, že nějaký vzduch zpolykala.... pokaždé, když jsem jí uložila na zádíčka - zvracela. Od té doby jí dávám vždy na bok, mezi takové dvě molitanové zábrany, polohovací válečky a vždy bez problémů, dokonce ještě někdy slyšíme, jak si odříhne v leže... S tím souvisí i klínek na spaní, který doporučuju všema deseti!

10. Kvalitní dětská kosmetika
Já jsem spokojená se značkou Eoné, Weledou - pouze ale do koupele. Bepanthenem... Ale celkově opatrně. Myslím, že na začátku stačí pouze olejová koupel a žádné šampónky a gelíčky na mytí nejsou potřeba. Suchou pokožku nemažu olejíčky za několik stovek, ale z lékárny mastí Infadolan - stojí asi 50,- Kč a po prvním namazání je pokožka bez šupinek...

O dalších zjištěních Vás budu informovat v dalším čtení :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mirka Mirka | Web | 21. dubna 2016 v 22:12 | Reagovat

Moc pěkný článek, na mateřské si každá maminka opravdu musí určit priority :-) Hlavně nesmí maminka zapomínat sama na sebe.

2 Veronika B. Veronika B. | 22. dubna 2016 v 15:16 | Reagovat

Souhlasím s Vámi :-) Jakmile maminka nemá ten potřebný čas pro sebe, je všechno špatně, a odráží se to jak ve vztahu k partnerovi, tak ve vztahu k dítěti a i ve vztahu k sobě samé :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama