Březen 2016

Milníkové kartičky

28. března 2016 v 14:02 | Veronika B. |  Tipy
Milníkové kartičky... říká Vám ten název něco?

Jde o zachycení vzpomínek, nejčastěji Vašich krásných miminek... proč o tom dnes píšu... inspiruji se často na zahraničních blozích či instagramech... a momentálně (pochopitelně) sleduji nejčastěji vše okolo dětiček.

Milníkové kartičky se dají sehnat samozřejmě i u nás, ale musím uznat, že je to poměrně peklo. Nabídka je zatím dosti bídná a tak Vám nezbývá moc na výběr a musíte si vytvořit kartičky sami... a nebo...

Moje kamarádka Lenka momentálně rozjíždí prodej samolepek a milníkových kartiček. Doporučuji proto shlédnout její FB a IG, pokud chcete zachytit do svého albumku pěkné okamžiky, kartičky Vám jistě dotvoří ten jedinečný moment.

Hlavní aktérkou na fotografiích je naše nádherná dcerka Ema.

Odkazy na její stránky:

https://www.facebook.com/mimicardsbyL/?fref=ts

https://www.instagram.com/mimi_cards_by_l/

Špaldová bábovka

25. března 2016 v 20:58 | Veronika B. |  Recepty
Podělím se s Vámi o receptík na špaldovou bábovku, o kterou se u nás vždy doma popereme - mizí velice rychle...

  • 2 hrnky špaldové mouky (celozrnné - můžete dát i hrnek třeba hladké špaldové a hrnek celozrnné...)
  • 1 hrnek cukru (jak jsem psala o článek níže - nepoužívám už moc bílý cukr, lze nahradit třtinovým cukrem, samozřejmě víme, že je třtinový cukr dražší, eventuálně bych dala jen půl hrnku bílého cukru, pokud nechcete péct ze třtinového, či používat místo cukru pouze agávový sirup, či jné zdravější sladidlo)
  • 1/2 hrnku oleje
  • 1 hrnek mléka
  • 3 vejce
  • 1 prášek do pečiva (používám bez fosfátu)
Všechno smícháte do jedné mísy a vyšleháte mixérem...Můžete půl těsta vylít do formy a půl těsta nechat v míse a dát do něho cca dvě lžíce kakaa - na pečení, poté vylijete do formy na bábovku. Já používám silikonovou, kterou ničím nevymazávám. Jinak bych vymazala kapkou oleje a zasypala formu kokosem. Peču zhruba 30-45 minut na 180°C, ale samozřejmě hlídám špejlí, záleží na troubě :-)

Odkaz na kypřící prášek, který používám:
  • https://www.biokvalita.cz/A-Z-bio-potraviny-VSE/M-o-u-k-a-K-r-u-p-i-c-e/Kyprici-prasky-do-peciva/Bio-KYPRICI-PRASEK-do-peciva-12g-Cesky-vyrobek
  • https://www.biokvalita.cz/A-Z-bio-potraviny-VSE/M-o-u-k-a-K-r-u-p-i-c-e/Kyprici-prasky-do-peciva/KYPRICI-PRASEK-bez-fosfatu-150g

Vím, co jím...

18. března 2016 v 17:33 | Veronika B. |  Tipy
Od dob těhotenství si nějak víc hlídám jídlo... respektive kvalitu potravin. Dříve, v dávných dobách "mládí", odloučení od rodičů, šetření každé koruny jsem samozřejmě kupovala ty nejlevnější potraviny... po čase jsem zjistila, že je mi těžko, nemám takovou energii a celkově se necítím dobře...

Začala jsem pak řešit cenu, kupovala jsem vždy to dražší, protože to dražší, je přece lepší - NENÍ TO TAK, ale to už všichni víme...

Poslední rok a půl se snažím kupovat kvalitní potraviny, ne všechno s nápisem BIO je nejlepší... naučila jsem se číst etikety, vyhledávat si kvalitu potravin na internetu a trošku si pročítám škodlivost takzvaných "éček".

Doporučuji server:

Nicméně, snažím se teď vyhýbat i bílému cukru... zjistila jsem, že je mi lépe a nahradila jsem ho "agávovým sirupem". Tudíž kupuji třeba bílé jogurty, namísto sladkých a do něj si přidám pár kapek tohoto sladidla. Krupicová kaše a sladké knedlíky výborně chutnají namísto kakaa s cukrem s datlovým sirupem. Do pečení se snažím dávat minimum bílého cukru a nebo se mu vyhnout úplně, pokud to jde a dochutit ovocem, sirupy...

Mouky se snažím teď také omezit a používám třeba špaldové či žitné. Bábovka ze špaldové mouky chutná naprosto výborně! - Recept? Pokud budete mít zájem, dodám.

Je pravda, že pokud dostanu chuť na sladké, vyhnu se čokoládě, bonbonum.. (a to jsem sladké naprosto milovala.. a byla schopná sníst celou tabulku či sníst celý pytlík bonbonů..), dám si např. hrst směsi oříšků s rozinkami či brusinkami a tím krásně zahladím chuť na sladké. Doporučuji také sušený banán - výborná věc.

Pečivo jsem v době kojení teď omezila na naprosté minimum. Jelikož vždy, když jsem snědla chleba, housku... i den staré... malá měla trávicí problémy... probrečené noci .. za to nestojí. NAučila jsem tedy jíst žitný chléb - po něm bez problémů.. a obvykle mám tak krajíček denně, víc není třeba. Tmavé pečivo je vždy hutnější.

noo.... o dalších mých vychytávkách zase příště... :-)

Nikdy to nevzdávej

16. března 2016 v 8:50 | Veronika B. |  Život
Téma týdne s názvem "zkus to znovu" je poměrně dobrý k zamyšlení... V dnešní době se mi zdá, že lidé málo bojují za své činy a přání...Lidé dříve neměli tolik možností, jako máme dnes a přesto pokud se jim něco nedařilo, vždy bojovali do posledního dechu.

Jen tak pár řádky chci všem říct, že stojí za to si udržet i přes nesnáze úsměv na rtech a vždy si říkat, co všechno už jsem zvládl, co jsem dokázal... a že teď se jen tak nevzdám.. a budu bojovat dál! Proto si myslím, že každý neúspěch by nás měl motivovat k většímu výkonu a nebát se zkoušet věci znovu až k našemu maximálnímu uspokojení. Proto se nebojte vždy s maximálním nasazením jít za svým přáním a s případným neúspěchem se poprat ještě větší silou, protože přece, já jsem silná osobnost a já to zvládnu!

..už skoro měsíc..

8. března 2016 v 9:37 | Veronika B. |  Mateřství
Tak... už skoro měsíc, mám toho malého prdečka na světě... 12. 3. to bude přesně měsíc, co jsem všemi silami přivedla na svět naší dceru Emu. Za tu dobu jsem přišla na pár věci, o která se chci podělit...

1. Pozitivní přístup a flegmatismus
Tak třeba, koupání miminka - slíknete ho, láskyplně poňuchňáte, opatrně přenesete do vaničky, omyjete každý záhyb, pomasírujete, vyndáte z vaničky, osušíte tělíčko, namasírujete, namažete, začnete oblékat a v tu chvíli se Vám miminko doslova odvděčí krásným dárkem v podobě hovínka či čůrání... najednou můžete propadat panice, že musíte všechno dělat znovu... naučila jsem se tomu zasmát a malého tvorečka pochválit, jak je šikovný a jak jsem ráda, že to všechno funguje a jde to ven! :-) (může totiž následovat i 3. a 4. kolo v podobě zvracení... takže někdy natrénuju oblékání během hodiny i víckrát)

2. Nedostatek rukou
Když řekneme, že něco nejde, jde to. Naučila jsem se během měsíce využívat všechny části svého těla. Například, chováte dítě, v jedné ruce, druhou rukou děláte ostatní potřebné věci, nohou zvedáte to, co Vám padá z rukou... pusou se dá udělat též hodně věcí, jako obracet listy v knize, apod. Néé, teď vážně, maminky, jsme na mateřské dovolené, musíme si to zpříjemnit a fakt si z toho udělat dovolenou... s tím souvisí bod č. 3.

3. Domácnost
Dělat jen to nejnutnější - prát, nevařit 3chodový oběd, ale rychlá, chutná a zdravá jídla a jde to do půl hodiny ;), sem tam podělat něco kolem bydlení - prach, vytřít, ale nemusí to být také denně... zkrátka, opravdu se nesnažit být dokonalá hospodyňka, ale být skvělou maminkou a manželkou...a s tím souvisí bod č. 4.

4. Manželství
Můj manžel má doslova svatozář, je trpělivý, milý, hodný.... nehádáme se, ale samozřejmě v tomto období šestinedělí plné hormonů jsem na něj párkrát také vyjela. Není to dobře, člověk si uvědomuje, že si vybíjí zlost najednou na někom, koho miluje. Věřím, že kdyby měl manžel prsa, tlukot mého srdce, dělal by pro toho tvorečka to samé, co já. Není to o tom, že se nesnaží nám pomoci, musíme sundat ty brýle hormonů a najít to, s čím ten muž, táta, opravdu pomáhat a za to ho ocenit.
+ zjištění, žádný sex v období šestinedělí - to sice ano, ale najít si pár minut na to, aby se člověk přitulil, zhodnotil, jak je to fajn, že je prcek s námi, navzájem se pochválit, jak to zvládáme... uvidíte, jak Vám to zvedne sebevědomí, že pár minutami dokážete být i skvělou manželkou a mýtus typu - na partnera nezbývá čas.. apod. - ale zbývá, věnujte se sobě navzájem alespoň 5 minut před spaním.

5. Spánek
Je k životu potřeba, není to příjemný, když Vás někdo za noc několikrát vzbudí a chce jíst, vy chcete spát.. ale! nebude to trvat celej život.. bude to trvat pár měsíců, max. pár let, a tím pár myslím opravdu pár. Jistě jste v "mládí" také pařili do rána... a byla to ohromná zábava, zážitek, zkuste to taky tak brát... a přes den si zkuste aspoň na 20 minut lehnout...

6. Péče o sebe
Pitný režim, kvalitní jídlo, vlasy, sprcha, zuby, žiletka. Mám všude po místnostech vždy alespoň jednu pet láhev s vodou a kdykoliv jsem poblíž, ihned se napiju. Kvalitní jídlo - nejíst žádné polotovary, balené věci typu sušenka... rychle to do sebe hodit a zase se věnovat prckovi ... - tip - otevřít bílý jogurt - 1s. času, nasypat trošku vloček - 1s., přisypat semínka (chia, slunečnicová, lněné, kešu oříšky... zkrátka to, co máte rádi(y) - 3s., když je víc času, hodit tam trošku ovoce (banán, kompotované třešně...) a když je ještě víc času, dát si to pěkně do misky - jídlo za cca 15 s. max hotové a zdravé a dobré! Vlasy - je dobré se o ně starat, kojením dost trpí... Sprcha - alespoň rychlá, pro lepší pocit, zuby nezanedbávat a dobře čistit... žiletka - nohy jsou oholené za cca 1 minutu, podpaží za 15 s. a ten zbytek za cca 20 s. - za dobrý psychický pocit ten čas stojí...

7. Chůvička
My pořidili video chůvičku od Aventu - doporučujeme, protože video je video a s klidem můžete jít dělat běžné věci v domácnosti a na prcka stále vidíte, navíc zachytne opravdu každý zvuk... + má noční vidění - k nezaplacení, pokud potřebujete v noci na WC :-)

8. Šátek
Nošení dětí v šátku mi připadalo vždycky strašný, ale! Naučili jsme se dva základní úvazy pro novorozence a ejhle... dítě u sebe, dítě v pohodě, dítě nepláče, vy máte dvě volné ruce... - nádhera!
Doporučuji Didymos.

9. Spaní na boku
Hodně se v knihách píše, že se doporučuje pro dětičky spaní na zádech, kvůli tomu, aby se nepřevrátily na bříško. Někdy nám v noci malá prostě po kojení neodříhne, i po hodině nošení, apod. a já si přesto myslím, že nějaký vzduch zpolykala.... pokaždé, když jsem jí uložila na zádíčka - zvracela. Od té doby jí dávám vždy na bok, mezi takové dvě molitanové zábrany, polohovací válečky a vždy bez problémů, dokonce ještě někdy slyšíme, jak si odříhne v leže... S tím souvisí i klínek na spaní, který doporučuju všema deseti!

10. Kvalitní dětská kosmetika
Já jsem spokojená se značkou Eoné, Weledou - pouze ale do koupele. Bepanthenem... Ale celkově opatrně. Myslím, že na začátku stačí pouze olejová koupel a žádné šampónky a gelíčky na mytí nejsou potřeba. Suchou pokožku nemažu olejíčky za několik stovek, ale z lékárny mastí Infadolan - stojí asi 50,- Kč a po prvním namazání je pokožka bez šupinek...

O dalších zjištěních Vás budu informovat v dalším čtení :-)